Anasayfa / ANALİZ / TURLAMA TEKNİĞİ – İSTATİSTİKTEN NASIL YARARLANMALIYIZ?

TURLAMA TEKNİĞİ – İSTATİSTİKTEN NASIL YARARLANMALIYIZ?

İSTATİSTİK NE İŞE YARAR? NASIL KULLANMALIYIZ?

KONU İLE İLGİLİ YOUTUBE VİDEOMUZ İÇİN TIKLAYIN…

Sitemizdeki makalelerde de vurguladığımız üzere istatistik çok faydalı bir bilimdir ancak TEK BAŞINA HİÇ BİR İŞE YARAMAZ !

Elimizdeki verileri işleyerek faydalı detaylar yakalamamızı sağlar, ortadaki verileri bazı verilerle kıyasladığımızda iyimser sonuçlar yakalarken farklı kriterler uyguladığımızda daha kötümser sonuçlar elde edebiliriz..

Mesela sınavlara başvuran aday sayıları açıklandığında bu rakama gözünüze çok yüksek gelebilir.. sonra sınava giren, barajı geçen kişi sayıları bile yüksek gelirken bu daraltmayı puan türlerindeki ve yüksek öğretim programlarındaki kontenjanlara kadar indirgeyebilirsiniz.. ilk ortaya çıkan rakama göre çok daha küçük rakamlara ulaşmış olsanız bile bu, HALA ÇALIŞMANIZ VE FEDAKARLIK YAPMANIZ GEREKTİĞİ GERÇEĞİNİ DEĞİŞTİRMEZ !

İstatistikten; kaygı seviyemiz çok yükseldiğinde azaltıcı, rehavete düştüğümüzde de biraz gerilime geçmemizi sağlayıcı yani dengeleyici bir unsur,  işin magazinsel boyutu/eğlenceli bilgiler tadında ve bizi her daim oyunda tutucu bir faktör olarak yararlanabiliriz..  faydalanacağımız verileri bulma veya kontrol etme işini de bu işi bilen büyüklerimiz ve uzmanlar ile yapmak akıllıca olur.

Mesela sitemizde tercih dönemi yaklaştıkça çok ilginç detaylar içeren istatistiksel çalışmalarımız artarak huzurlarınıza gelecektir.

TAKTİKSEL HAZIRLIK OLARAK TURLAMA TEKNİĞİ…

Son 2 haftanın taktiksel idmanlarında en önemli noktalardan biri turlama tekniğidir.  Pek çok gencimiz aynı test içindeki tüm soruların aynı puanı (en azından şimdilik*) getirdiğini ya bilmiyor ya da atlıyor.. halbuki bu durum o testin içinde size psikolojik bir üstünlük verir; aynı zamanda süreyle yarıştığımız bu testlerde zor bir soruyu çözmek için harcadığımız gereğinden çok uzun zaman diliminde, daha ileride nispeten çok daha kolay 3-4 soruyu çözebiliriz..  belirli bir zorluk seviyesinin üstündeki soruları çözmek özellikle tüm soruları çözme iddiasındaki gençler için gurur meselesine dönüşebiliyor oysa… !

Önce cepte görülen soruları kısa sürede çözüp belli bir zorluğun üstündeki soruları ilk turda atlayabilmek hem aynı puan değerinde olan çok sayıda çözmeyi kolaylaştırır hem de ikinci turda o zor sorulara daha çok zaman ayırabilmeyi sağlar.

YİNE TAKTİKSEL OLARAK HAZIRLIKSIZ YAKALANMA…

KONU İLE İLGİLİ YOUTUBE VİDEOMUZ İÇİN TIKLAYIN…

Profesyonel öğrenciler için taktiksel idman demek sınavın kopyası anlar demek olduğuna göre; taktiksel olarak hazırlıksız yakalanmamalıyız demektir.  Yani: gençlerimiz yeni çalıştığı veya henüz tekrarını yaptığı konuyu bitirir bitirmez çözdüğü taze/dumanı tüten testlerdeki performansını baz almaktadır,(ve maalesef bu yanıltıcı olabilmektedir) oysa esas mesele hazırlıksız yakalandığımız, tekrarın ya da öğrenmenin üzerinden zaman geçince çözülen testlerdeki performansımızı baz almaktır!

Profesyonel öğrencilik budur!

HAFTAYA BİYOLOJİK RİTMİMİZİ ve SAATİMİZİ SINAVA AYARLAMAK, AYRICA SON HAFTA HAZIRLIKLARI NA DEĞİNECEĞİZ..

HEPİNİZE BAŞARILAR DİLİYORUZ ve ALLAH ZİHİN AÇIKLIĞI VERSİN

HasHüsHoca

@hashus78

bdee4331-e19e-42b6-b858-6b4ef4bd2746

 

İlginizi Çekebilir

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI

BAZI PROGRAMLARIN EN DÜŞÜK BAŞARI SIRALARI 2018 YKS Tercih maratonun devam ettiği bu günlerde özellikle …

2 yorumlar

  1. Merhabalar hocam.Sürekli sitenize girdiğim ve tavsiye ettigim icin aklima takilan her seyi soruyorum.belki bu soruyu buraya yazmam gerekmiyor ama buraya yazmak zorunda kaldim.Ben ingilizce hazirlik ogrencisiyim ve kyk dan burs almaktayim.Bu yil ben tekrar universite sinavina girdim.Ygs siralam iyi lys de oyle olur ise tekrar kesin olarak tercih yapacagim.Baska bir universite ve başka bir bolume.Fakat şöyle bir durum var bulundugum okulda ingilizce hazirlikta kaldim.Ne yapmam gerekiyor? Yani burs kendiluginden mi krediye donuyor yoksa bizim bir sey yapmamiza gerek var mi? Ayrica baska univ tercih edicem ve hazırlıkta kaldim cevap icin cok tesekkur ederim.

    • Mürsel AKGÜNEY Tercih Danışmanı

      Tercihte bulunmanıza engel değil başka bir yerde kaydınız olması. Bir yeri kazanırsanız, kayıt yaptırmadan önce eski üniversiteden kaydınızı silmeniz gerekir, bursunuz sanırım bu durumda kesilir ve yeniden kayıt yaptırdıktan sonra tekrar başvurursunuz ama emin olmak için KYK’yı aramanızı tavsiye ederim…